Co o nás vypovídají kresby? A jak s tím souvisí horoskop?
Dozvíte se v této na trhu ojedinělé knize.
Jedinečným způsobem propojuje oblast psychologie a astrologie.

31 příběhů z praxe
31 rozborů kreseb stromu a postav
31 rozborů horoskopů
31 rad či testů od psychologa k danému tématu

Autoři: psycholog PhDr. Tomáš Novák a astroložka Ing. Jitka Pešková

Tištěná kniha je momentálně vyprodána. Lze ji objednat pouze v eletronické podobě.


cena za e-book: 249 Kč (11€)

Kniha je plná velmi zajímavých obrázků s jejich podrobným rozborem. Dozvíte se například:

Pohledem do horoskopu

… a mnoho a mnoho dalšího

Test stromu a test  Kresba lidské postavy jsou psychologické tzv. projektivní  diagnostické metody. Předem nevíte, co o sobě v jejich rámci  sdělujete. Je to  zrcadlo vlastní osobnosti. Výsledky u zkoumaných osob jsme porovnali s jejich  horoskopem, a byli jsme překvapeni. To, co máme takříkajíc psáno ve hvězdách, zajímavě souvisí s zmíněnými kresbami. Jak a proč – to se dozvíte v této knize.  Autory jsou astroložka (byť vzděláním i elektroinženýrka) a psycholog. Srovnání dvou odlišných přístupů k tzv. projekci je v publikaci volně doplněno psychologickými  úvahami jakož i citacemi významných psychoanalytiků

cena: 349 Kč (14€), tištěná verze knihy je momentálně vyprodaná

Ukázka z knihy

LEONA – hádala se duše s tělem

Slečna Leona studuje poměrně náročný technický obor na vysoké škole. Před třemi lety zažila velmi dramatický rozvod rodičů. Vystupňoval se do té míry, že ji a její matku otec doslova z hodiny na hodinu vyhodil na mráz bez jakýchkoliv prostředků a odmítal jakoukoliv spolupráci. Sebral jim klíče od poměrně velké vily se slovy: „Buďto bude po mém, nebo nic.“ Neměly kam jít, ani za co se postavit na vlastní nohy. Pomohli přátelé. Přestože u soudu nakonec vyhrály „klíč“ k domu, otec jim ho stejně nedal. Leona upadla do velkých depresí a celé tři roky užívá antidepresiva. Má nyní problémy pokračovat ve studiu. K jejímu pesimismu se přidalo se i zklamání z rozpadu dlouhodobějšího vztahu.

Horoskop

Jedná se o poměrně vyhraněnou osobu (excentrické rozložení planet). Je velmi intelektuálně založená, vše se snaží řešit rozumem (silně obsazený 9. dům). Celoživotní vzdělávání je pro ni samozřejmostí (9. dům – Merkur, Slunce, Jupiter, Luna v Blížencích). Dalo by se říci, že takovéto aspekty mají přímo badatelé, kteří chtějí objevit podstatu věcí (Štír).
Je velmi ambiciózní (9. a 10. dům), až tvrdá (Mars konjunkce Pluto v kvadrátu na Saturn), ale nevěří si (Saturn v 1. domě). Toto postavení Saturnu nacházíme velmi často u lidí s dispozicemi k depresím.
Může mít velký problém s autoritami (Mars konjunkce Pluto v 10. domě v kvadrátu na Saturn). „Buďto já nebo ty!“ (Neříkal to před nějakou dobou její otec? Že by jablko nepadalo daleko od stromu?) Tato velmi napěťová a dramatická vazba ji může občas dostat do hraničních situací, které mohou být značně adrenalinové a riskantní, skoro až život ohrožující. Nebo může tuto vazbu prožívat prostřednictvím mužů (Mars). Mohou jí imponovat nevšední partneři, kteří něco znamenají, kteří mají „moc“. Ovšem druhá strana této mince praví, že se po čase s nimi může dostat do konfliktu, protože ona sama bude chtít být tím, kdo rozhoduje a ovlivňuje dění. Dá se zde očekávat kmitání z extrému do extrému, než se „poučí z chyb“. Než si uspořádá, na základě svých zkušeností, hodnotový žebříček. K tomu má dobré předpoklady (Venuše trigon Saturn).
Má silný sexuální náboj a stejně naladěné partnery může přitahovat. Je tu poměrně silná pudová složka. Není vyloučeno ani experimentování v této oblasti. Kvadrát Mars, Pluto, Saturn přitahuje „násilí“ do sexu. Může mít v sobě podvědomý program: „Chci tě ovládnout.“ Je to téma k diskusi, do jaké míry se to děje vědomě nebo nevědomě, aby se později vyvarovala případných nepříjemností. Dalo by se zde spekulovat o kompenzaci menšího sebevědomí přes své „tělo“ (Saturn v 1. domě, Kozoroh na Ascendentu). Úvaha nás vede k absentujícímu vztahu s otcem a jakési její „pomstě“. Možné oddělení „těla od duše“.
Zde doktor Novák potvrdil, že se v současné době po rozchodu s milovaným chlapcem stýká se čtyřmi muži. Z každým zvlášť, ale nikoho nemiluje. Pouze „potřebuje sex“. Načež se začal hlasitě smát se slovy: „Já snad té psychologie nechám a začnu chodit k Vám do školy.“
Leona je v lásce snílek a idealista (Venuše kvadrát Neptun a Uran). Touží po dokonalém vztahu (Venuše konjunkce Jupiter ve Vahách). Snadno se seznamuje, ale může to brát lehkovážně. Navíc může od partnerů očekávat velmi dobré finanční zajištění (Venuše a Jupiter v 8. domě). Je možné, že se jí to i podaří. Sama pochází z dobrých poměrů. Život ale nebude pravděpodobně jednoduchý. Bude muset zvládnout své ego. Je tak trochu chlap v sukních, co se týče rozhodování (Merkur konjunkce Pluto, kvadrát Saturn). Neustoupí. Takto působí navenek.
Podíváme-li se však na postavení Luny, Venuše a Descendent, je v ní křehká a zranitelná žena. Opět zde tedy vidíme extrémně odlišné energie způsobující vnitřní tenzi. Ve vztazích celkově se dají očekávat problémy, díky nevyváženému egu. Jakmile nebude po jejím, mohou nastat extrémní situace, ve kterých může jednat pudově. Můžeme očekávat manipulaci. Buďto bude v roli oběti nebo v roli manipulátora. Skoro by se dalo říci, že nic mezi tím. Na druhou stranu ve znamení Štíra je něco tvůrčího, silný tvůrčí potenciál. Je to protiklad destruktivní energie. Takže když se na tento svůj potenciál podívá z tohoto úhlu a využije ho k vytvoření něčeho zajímavého, zejména v práci, nebude se její tenze tolik promítat do vztahů.
Převažující kombinace živlů vzduchu a vody potvrzují tendence k psychickým problémům. Příliš mnoho rozebírá (vzduch) své emoce (voda) a ztrácí se v nich. Začnete-li silně foukat do vody, a octnete se v mlze.
Navíc znamení Štíra velmi inklinuje k depresím a sebedestrukci. I slečna Leona má v tomto směru černobílý pohled na svět. Může mít v životě štěstí. Díky kontaktům, a přeci jen jakémusi vnitřnímu plamínku optimismu a naděje komplikované situace nakonec překonat (Slunce volná konjunkce Jupiter). Musí si ovšem ohlídat, aby díky stejnému aspektu neměla přehnaná očekávání, nedosažitelné plány a přemrštěné mínění o sobě.
Od roku 2012 tranzitoval Saturn přes shluk planet v 8. a 9. domě a zejména přes Slunce. Opět to bylo neproblematičtější období co se týče důvěry v sebe sama. Prožila si velmi náročné chvíle, jak v partnerství, tak i ve vztahu k otci a domovu, přišla o něj. Velmi ji to zasáhlo, i když už studuje na vysoké škole. Přišla o určité jistoty a zázemí. Je po tolika letech problémů poměrně hodně vyčerpaná. Není divu. Pokud je v horoskopu shluk planet, tzv. stelium, dlouhou dobu se neděje nic. Ale jakmile se tam objeví náročnější tranzit, mohou se objevit obtíže v řadě oblastí v krátkém časovém úseku najednou, a to je i na silného Štíra – bojovníka, o kterém se říká, že vydrží úplně všechno, trochu moc. Nenechte se zmást, určitě vydrží hodně, je na to stavěný, na přežití, ale ani Štíři nevydrží úplně všechno.

Kresba postav

Postavy vyjadřují nezařazenost, depresi, popírají sexualitu. Je nešťastná. Absence obličeje symbolizuje absenci v sociálním kontaktu. Neví, kdo je, ani jaká je její představa o partnerství, vše je v mlze.
Je si nejistá, neví, co bude. Postavy nemají nohy. Netuší, kde zapustí kořeny. Přišla o domov. S otcem je nulová komunikace, s matkou poměrně složitá.
Ruce nám napovídají o schopnosti komunikovat, vlasy však to, že se může ve své hluboké duši ztrácet.

Kresba stromu

Strom je poměrně mohutný, potvrzuje tedy velké mínění o sobě. Silné kořeny znamenají silnou potřebu jistot a rodinných vazeb. Jsou však obnažené, což koresponduje se současnou situací, kde se jí původní rodina rozpadla, rodiče se rozvedli a ona nyní žije sama.
Silným kmenem je zdůrazněná minulost a snaha o kompenzaci nedostatečného sebevědomí.
Kmen a koruna na sebe nenavazují. Koruna jakoby tam nepatřila, působí, že je naroubována z jiného stromu. Zdá se, že chce potlačit minulost a „vystavět“ si ideální „zítřky“. Realita versus sen.
Korunu bohatě vyzdobila kolečky v pravidelných odstupech. To potvrzuje rovněž jistý idealismus a touhu po dokonalém světě. A i vůli si ho vytvořit.

Co napadá psychologa nad popsanou kauzou

Co mi pro mou praxi dala maturita z jazyka ruského

Pro život MNE vybavila odpovědí na otázku Kritika feudalismu v díle I. A. Gončarova. Onen klasik mj. roku 1858 vydal pozoruhodné dílko „Oblomov“. Memorovali jsme, že zmíněný „zbytečný člověk“, feudál, neměl co dělat, strašně se nudil. Nakonec již ani nevstával z postele, sluha ho musel obracet i krmit. Z bezpracné letargie ho nevytrhla ani čistá láska dívky Máši. Popis je to poměrně přesný. Jen místo úpadku feudalismu na Rusi ukazuje konce deprese. Dnes sluhů sice ubylo, ale jinak popis je to věčně zelený.
Pokud zmíněným způsobem nehodláte testovat čistotu lásky dívky Máši, zaměřte se, dokud je čas, na SASA.

SASA: čtyři varovné příznaky

Název je akronym. Každé ze čtyř písmen ukazuje na problémový okruh doposud mnohdy nediagnostikované deprese. Obecně vzato jde o „desprit“ (z latiny), vymizení duchovní síly, s níž se doplňuje schopnost přiměřeně konat i odpočívat.

S – spánek:

Výjimečná je nadměrná spavost, jakoby „útěk do spánku“. Častější jsou poruchy spánku. Typický je spánek přerušovaný. Po desáté jakžtakž usnete.V hodině „mezi psem a vlkem“, kolem jedné, se probudíte. Poměrně dlouho nemůžete znovu usnout. To se zdaří až nedlouho před tím, než zvoní budík. „Po takovém probuzení se cítím svěže, jako kdybych spadl z věže,“ komentoval míru následující životní vitality jeden z mých klientů. Faktem je, že „rána jsou kalná“ nejen opilcova, o nichž to prohlašuje známé rčení, ale i… (hádejte koho).

A – anhedonie:

Nedostatek radosti, přesněji schopnosti se radovat. Samozřejmě z nových, pozitivních věcí či zážitků, ale i z toho, co v minulosti bývalo „životabudičem“. Oblíbená hudba, milovaná vnoučata, sbírka známek, sex, pěstování květin, naši zlatí chlapci (děvčata) suverénně kráčející do finále mistrovství světa (nebo alespoň okresního přeboru). Vše marno a jakoby lhostejno. Když vás přátelé vytáhnou na báječnou veselohru, budete mít pocit, že se v ní konverzuje jedním z jazyků běžných v subtropických pralesech, eventuálně mezi Eskymáky. Slyšíte sice, ale jaksi nerozumíte, proč se lidé kolem smějí.
Jaká bude budoucnost? Inu fuj, raději nemyslet! Jen na okraj. Manželští poradci se občas setkávají s pány – přes čistou lásku jejich dívky Máši – proklamujícími svoji nechuť přivádět do našeho hnusného světa děti. Zdůvodnění bývá rádoby přesvědčivé – filosoficko-ekonomicko-historické a hysterické. Na anhedonii se obvykle zapomíná.

S – sebehodnocení:

Pod psa. Do určité míry „není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu…“ Deprese nepodporuje výkon fyzický ani intelektuální. Co do celkové kondice si určitě nepřipadáte jako „zdravé jádro“ národa.

A – apetit:

Ne že by nemohly existovat společně s depresí záchvaty bulimie. Zhruba v devíti případech z deseti se ale objevuje nechuť k jídlu. Úbytek na váze nabývá poměrně rychle úctyhodných rozměrů. Konkrétně se uvádí pět procent hmotnosti za měsíc, samozřejmě bez přání hubnout. Nejen jídlem živ je člověk. Mimo jiné vás zřejmě přejde i chuť na sex.
Ze čtyř příznačných oblastí SASA k oprávněnému podezření na depresi stačí výskyt tří. Bonusem mohou být rozličné bolesti či jiné nepříjemnosti, u nichž obvyklým vyšetřením somatického stavu není nalezena příčina.
Nebudu brát léky, nechci být narkoman

Existuje málem fobie z užívání léků u osob, jež jsou ohroženy ledasčím, nikoliv však drogovou závislostí. Soudí: To musím zvládnout sám! Idea je to sice obdivuhodná, leč ne vždy reálná.
Jistěže platí, že léky nemohou vyřešit těžkou situaci ani odstranit závažné sociální nebo finanční problémy. Mohou ale obrazně připomínat bagr, který upraví pozemek tak, aby se na něm dalo stavět. Jinými slovy samy neřeší, leč učiní vás schopnými přiměřeně řešit. Z toho vyplývá, že antidepresiva nejsou léky „pro blázny“ ani „proti bláznění“. Jsou to léky proti depresi. Jejich užívání z nikoho narkomana nikdy neudělalo a neudělá. Nejsou návykové. Spíše „podvykové“. Stav se poněkud zlepší a lidé je přestanou užívat předčasně.
Vhodně zvolená, lékařem předepsaná antidepresiva leckdy dokáží zázraky.
Někteří psychologové tvrdí, že farmaka a „léčbu slovem“ není vhodné kombinovat. Myslím si pravý opak. Jen prosím nepovažujte za antidepresivum (návykový) lexaurin nebo neurol z kamarádčiny kabelky.
Víte to… občas přesto neškodí si připomenout.

prof. Cyril Höschl

Obecně k prevenci těchto poruch patří mít někoho blízkého, s nímž mohu své obavy sdílet, mít vypracované techniky vyrovnávání s náročnými situacemi, umět relaxovat, věřit v Boha, mít pravidelný režim a správnou životosprávu (nepít moc alkoholu) a fyzický pohyb. Někdy však ani to všechno nestačí, protože strach či úzkost mají i svou dědičnou komponentu a ve své zranitelnosti vůči nim se mezi sebou velice lišíme. Nadějí však je, že lze navštívit odborníka a podstoupit psychoterapii nebo i správnou psychofarmakologickou léčbu.

Opravdu dobře řečeno, i když to přece jen občas nestačí.

Foto z křestu knihy

Děkuji všem, kteří nás podporovali, ať už finančně nebo morálně, především mému úžasnému manželovi Radimu Peškovi, a mým dcerám Terce a Káti.

Jak to začalo

Jednoho dne jsem vyhledala PhDr. Nováka a poprosila ho o soukromou výuku Manželského poradenství a Psychologické práce s klienty. Chtěla jsem tyto obory studovat dálkově na Filosofické fakultě, ale tato možnost nebyla v nabídce. Tehdy začala naše spolupráce.

PhDr. Novák později napsal:

Takřka půl století jsem astrologii považoval za sice zajímavou (pa)vědu, leč nevěřil jsem jí. Jednoho dne mně vyhledala hlavní autorka této knížky. Nevím, zda v tu chvíli byl Mars v konjunkci se Saturnem, nebo co se vlastně dělo na nebi široširém. Vzpomínám si, že paní inženýrka Pešková se chtěla co nejvíce dozvědět o postupech manželského poradenství a psychologické práci s klienty.
Učím tyto obory na Filozofické fakultě i na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Studenty zajímají, leč lidé již profesně etablovaní mně v tomto směru nevyhledávají. Ke snaze paní Peškové jsem přistupoval s lehkou skepsí. Ovšem zájmem a pozoruhodnými glosami mně příjemně překvapila. Původně mi její obor připadal jako jakési snad trošku serioznější kartářství. Postupně mě stále častěji napadalo, že to, co od ní slyším, nemohou být jen všeobecně platné fráze. Čas plynul – improvizovaná výuka manželského poradenství končila a já s podivem zjišťoval, že obraz získaný o lidech psychologickým rozhovorem, standardizovanými psychologickými testy a horoskopem jsou dosti podobné. Že by obor telekomunikace na VUT – což je alma mater paní inženýrky Peškové, připravil studenty i na komunikaci s hvězdami?
Tahle kniha rozhodně není o psychologické astrologii. Ta občas působí jako věda věd, zaštiťuje se hvězdami oboru typu C.G.Junga a já – ochromen posvátnou úctou říkám : Ne, tohle nechci! Zaujal mne přístup opřený o filozofii hudebního skladatele a astrologa Dane Rudhyara (*1895 Paříž – †1985 San Francisco), podle jehož pojetí

Astrologie nemá sloužit k předpovídání událostí, ale má pomáhat osobnímu rozvoji, hledání smyslu a významu situací, a to i těch krizových, v nichž se člověk během svého života ocitá. Astrologie se tak stává otevřeným systémem poznávání a chápání vztahu člověka k sobě samému, ostatním lidem.

Mojí odbornou černou můrou jsou nekvalitní znalecké posudky psychologů posuzujících rodiče i děti v rozvodovém konfliktu. U některých mám pocit, že nemají s konkrétním hodnoceným člověkem mnoho společného. Napadlo mně, že než svěřit posudek psychologovi XY či psycholožce ZŽ, bylo by pro soud přínosnější nechat vypracovat horoskop. Od zmíněných chmurných úvah byl jen krok k pokusu srovnat výsledky některých psychologických testů právě s horoskopy. V jinak bohaté literatuře na téma psychologie – astrologie nic takového zřejmě není. Přesněji, nevím o tom, není to dostupné. Vyzrazovat hodnocení testových metod je z hlediska psychologické etiky nehorázná špatnost. Musel jsem tudíž použít dva testy, jejichž hodnocení lze snadno najít na internetu. Šlo o Test stromu a Test kresby lidské postavy v projektivní interpretaci. Oba testy jsou velmi oblíbené v baterii užívané znalci. Výsledek porovnání mě velmi překvapil. Informační shoda byla značná. Obdobně to platilo i v jiných oblastech poradenství. Ostatně, podívejte se sami a zamýšlejte se. Dívejte se po druhých, ale začínejte u sebe.